100 2nd-Round Teams

100 New Venture Competition teams have advanced to the 2nd round!

Congratulations!

It is our great pleasure to announce the 100 teams that advance to the next round of the 2017 GW New Venture Competition.  The competition in the first round of submissions was particularly strong this year, the teams should be pleased to be advancing in the Competition. The list of all teams advancing to the Round 2 are broken out by track and listed below.

For the next round, teams are expected to make next submission by Thursday, February 23, 2017.  That submission requires three things:

  • Feasibility Analysis
  • Business Model Canvas
  • 20-word Concise Description

Teams may also submit an updated Video.  Please visit the Round 2 web-page for detailed information.


New Venture Track (46 teams)


Team Name Team Leader
Acta Michael Timmons
Agaport Joshua Pulman
Arete Case Management Solutions Lisa Holcomb
ASC CONNECT, LLC Ravi Venkataraman
BarTab Bryce Connolly
Berg Bites Daniel Berg
Campus Mash Ranjan Biswas
Capital Farmers' Market Mason Garard
CROUD Elizabeth Hasty
d2i John Cederholm
DefibNow Chris Beauregard
DiaBuddy Obichi Obiajunwa
drwr Rowland Zhang
Energy Residential Tyler Michael
Engage Against Dementia Karin Tovar
Fandemic Ethan Steininger
Fre'rox Sanchit Virani
Fun Dental Travel Inc. Tiago Luna
Gift Love Hadeel Shadid
GigsWorld Sophia Obiago
HAIRLINE Aafreen Afzal
Harmonize Claire Gumbrecht
iDog, LLC Andrea Starkman
InovFit Health Mohamed Kamara
Just Borrow Akash Patel
KEM Kiara Elaine Montavon
La Mode Co. Tiffany Ismael
Lady K Productions Kathryn Pagoni
Legatto Chunmei Gao
Magnify Samar Samir
Memoria Carleigh Berryman
OneH Robert Harary
Persona John Simmons
Pick Up: We Got Games Lindsey Greenough
Power Napzzz Thereasa Black
POWER-FULL Vending Shezreh Haider
REMEZASO Eduardo Frances
Represso Joseph Spinelli
SignOut Uchechi Iweala
SneaxByArish Andrea Rishty
Solarize Jonas Majauskas
Source Water Zachary Coots
TAKEOFF Anika Mian
The Beachbod Pod Jade Root-Mumaw
TruckAround Felipe Bohórquez
UMa (Ursa Major - The Great Bear ) Madina Tussupbekova

Social Venture Track (28 teams)


Team Name Team Leader
2Gether-International Diego Mariscal
BITS Foundation Tierra Nash
College Yardsales Matt Gola
FOCUS Elisabeth Kutscher
Givebutter Liran Cohen
HLF Heather Louise Finch
ISFriend Liqun Wang
Journeyture Chris Fitch
Maisie's Fellowship Fiona Mortell
Mayla: Curating Hope Naamal De Silva
MedX Response Systems (MRS) Dan Blumin
Mynd Jake Weiss
noinsectini Nathaniel Bachtel
Olio Janaki Goudar
PartyTime Ali Belinkie
Paws for Care Lorna Huang
Pillion Dr Gaurav Sharma
Pivot Transition Services Joan Tucker
Posibilidades Equity Fund Gabriel Toledo Guerrero
QuickTent Devon Minnick
RISE Rise World
Rosemont Horticultural Devon Swift
SafeStir Danya Sherman
Servify Mitchell Opatowsky
The Forgotten Fruit Stephanie Westhelle
Urgent Wellness Freya Spielberg
USACA Rachel Decoste
V-Fashion Minh Tran

Technology Venture Track (26 teams)


Team Name Team Leader
4th Wave Studios Joseph Schiarizzi
Atomic Number 1 Chris Fitch
Bernik Nikolas Beratlis
BlackBook William Goulding
CampusProtect Kirthi Narayanan
Clean Condense Charles Carlson
CoLawyer Anirudh Vashishth
Corkbord Luke Bogacz
dis-ABILITY Alex Perrin
Food Truck Reservation System Gyujin Shin
Free Safe BackUp Ahmed Alshehri
Intelligent Showfloor Jing Chen
Opal: Medical Equipment Management Device Connor Roberts
Postopia, Inc. Samuel Quarm
Quick Stat Bands Jaquan Outlaw
Respay Emilio Rodriguez
Shepard Eli Andrew
SleepAlert Cielo Maca
SMARTICHMO Aakaash Reddy Sreereddy
Solstice Xchange Maria Elisa Gomes de Almeida
StyleMe Ragini Agrawal
The Pocket Palette Lynda T. C. Peralta
TLH Winona Francis
Trident Innovations David Sullivan
UltraLite Eric Johnson
Waist Grippers Joe Turman